Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делчев: Явното гласуване, ако бъде прието, ще доведе до прозрачност на ВСС

Киров: Предлагаме колегиите от ВСС самостоятелно да организират своята дейност по кадрови въпроси

Славов: Независимостта на съдебната власт е водеща за независимостта на съдилищата

Снимка: архива
Предлагаме изменения, които ще дадат възможност Висшият съдебен съвет (ВСС) да се реорганизира от Народното събрание в този му състав, без да се навлиза в компетенции на Велико Народно събрание с ясното съзнание, че организацията на ВСС не е начало и не изчерпва съдебната реформа. Това каза за предаването "12+3" Марин Киров – председател на правния съвет на АБВ.

Предлагаме колегиите от ВСС самостоятелно да организират своята дейност, включително и по кадрови въпроси. Те сами да предлагат на пленума проект за решение по кадрови въпроси. Самото решение е на пленума като колективен орган, но кадровата дейност като процес да протича самостоятелно в отделните колегии.

Според Киров така ще е ясна отговорността за конкретните кадрови действия в съдебната система.

От АБВ предлагат и съвсем друго преразпределение на квотите:

Не може независимостта на съдийската колегия да се гарантира чрез блокиране на прокурорската, затова сме убедени, че съотношението на двете колегии, които предлагаме – общо шест за съдийската и шест към пет за прокурорската, в полза на професионалната общност, гарантира независимост и равнопоставеност на колегиите и една законодателна симетрия на тези институции.

Друго предложение на АБВ е членовете на ВСС от квотата на Народното събрание да се избират с мнозинство от 2/3, защото към настоящия момент те се избират с обикновено.

Освен това партията предлага министърът на правосъдието да има своя важна роля в работата на Съвета и да дава своето становище в компетенциите на пленума.

Предлагаме сезирането на Конституционния съд да отпадне въобще като една недобре обмислена норма.

Едно от предложенията на Петър Славов - представител на Реформаторския блок, е възможността Народното събрание да изисква от прокуратурата чрез главния прокурор информация от съществен обществен интерес:

Ще има възможност на изслушване на главния прокурор в парламента по такива казуси и наистина се надявам това да допринесе и прокуратурата да стане по-прозрачна в дейността си и да бъде по-мотивирана да работи, за да показва реални резултати.

Относно парламентарната квота и начина, по който се избира, предложението на Петър Славов е да се избира с мнозинство от 2/3 и чрез пряк избор.

Тоест, да има широк обществен и политически консенсус за избора на представителите на ВСС на т.нар. "парламентарна квота", тоест те да не са силната партия на деня, която да вкара свои хора.

Славов напомни, че за независимостта на съдебната власт е водеща за независимостта на съдилищата.

Димитър Делчев от Движение "България на гражданите" каза:

Искаме да се запознаем с всички десет предложения за промени в Конституцията и да се опитаме да си представим как би бил общият текст, ако тези предложения бъдат приети.

Нашето опасение е, че колегите от останалите парламентарни групи нямат желание за радикална промяна в съдебната реформа.

По отношение на явното гласуване Делчев заяви, че ако бъде прието, ще доведе до прозрачност на ВСС, на работата и до контрол от гражданските организации по това как той взима решения.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна