Имаме случай с гласоподавателка, която изрично си е поискала, след като е гласувала, да гласува за референдум и не е била допусната отново да гласува в тъмната стаичка и се е наложило да попълва бюлетина пред комисията. Разбирате, че тайната на вота е абсолютно компрометирана по подобен начин.
Славов поясни, че на много места избирателите имат по четири бюлетини и изброи някои от нарушенията, за които гражданите трябва да бъдат бдителни:
Някои от тях са пряко свързани с действителността на техния вот, като например непоставянето на втори печат върху бюлетината.
Какво трябва да проверяват още гражданите - дали присъстват в съответния избирателен списък и след това да подават бюлетините за местни избори и референдум - това трябва да направи комисията. Бюлетините трябва да бъдат с номер и да се откъснат пред тях от кочана, а също така трябва да погледнат дали се сверява номера на бюлетината, когато я върнат на комисията, за да бъде тя пусната в урната. Това гарантира, че няма да се правят т.нар. "индиански нишки" с предварително попълнени бюлетини.
Гражданите имат правото да си запазят тайната на вота, което означава, че не би трябвало никой да присъства на по-малко от 3 метра от тъмната стаичка, включително и от членовете на комисията, подчерта той.
Славов поясни, че интернет страниците на ЦИК и на ОИК, на които те трябва да се качват нарушенията и да подържат регистри с жалби, работят много слабо - дори на моменти изобщо не работят и тази линия на обратна връзка е все още труднодостъпна.