Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ако промените в Закона за културното наследство бъдат приети, намесите в паметници на културата ще бъдат решавани административно. По този начин ще бъде елиминирана професионалната, експертна оценка. Съдбата на паметниците не трябва да зависи от европрограми и съдбата им не трябва да зависи от интереса на съмнителни обединения от строителни фирми. Това е престъпно. Предлаганите текстове са лобистки и обслужват чужди интереси. Това коментира пред "Хоризонт" в предаването "Преди всички" арх. Яна Топалова, която беше уволнена от Националният институт за недвижимо културно наследство, след като критикува Министерството на културата.
Комисията по култура в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за културното наследство. Според експерти по този начин Националният институт за недвижимо културно наследство ще може да бъде заобиколен при инвестиционни намерения и намеса в паметници на културата.
Става дума за две отделни предложения в Закона за културното наследство. Първото е внесено от депутати на 8 юли, а второто – от Министерския съвет на 20 юли. И двете предложения са изготвени самостоятелно и независимо едно от друго, въпреки че се отнасят за един и същ нормативен акт. Нито едно от тях не е инициирано от Министерството на културата и нито едно от тях не е изготвено въз основа на дори бегъл опит за анализ. Липсва анализ на въздействието на предвижданите промени. Да не говорим за дебати, обясни арх. Топалова и допълни:
Като мотив за предлаганите промени се изтъква административна процедура. Във фокуса на тези промени не е грижата за самите паметници и тяхното опазване, а под предлог за улесняване на административна процедура е маскирано желание за улесняване на нерегламентирани намеси.
Интервюто на Борислава Борисова с арх. Яна Топалова чуйте в звуковия файл.