Не е важно къде се намираш, а какво правиш, обясни Нана Райчева в предаването "Преди всички", спомняйки си първото си влизане при затворниците, с които работи, и първите си впечатления от тях:
Свободата е състояние на духа, въпреки че едно е да си свободен на Седемте рилски езера, друго – да си свободен в затвора.
Усетих, че има какво да си кажем с тези момчета и ми се подава ръка да работим заедно за тяхната ресоциализация. Това е един плюс в затворническата им дейност, който им дава глътка свобода, да се почувстват като "бели хора". С всяка изминала седмица усетих как мотивацията им се променя и показват нови и нови качества.
Сред учениците на Райчева има професионален художник, завършил Художествената академия, а останалите са любители.
Имам и ученик на инвалидна количка, който в началото поиска глина, защото не може да рисува, сподели преподавателката. По-късно, по думите й, той започнал да прави невероятни неща и постига удивителни резултати:
За мен беше много интересно да видя как душата на човека се проектира в начина му на работа. Не се вживявам като маестро и учител, който ще поучава, споделям своя опит. Всеки от тях споделя неща от своя живот. Благодарение на тази откровеност се получава много хубава творческа атмосфера, която е и психотерапия за тях и отключва техните творчески способности.
Изкуството срива бариерите, изгражда характера, променя личността, връща към чистото детско начало, с което всички ние сме се родили, каза още Нана Райчева.