Повече от 10% ръст на минималната работна заплата от 1-ви януари и по-високи осигурителни прагове в редица отрасли - това са рамките на социалната 2016-та. Мярката увеличаване на МРЗ бе абсолютно необходима и решава проблема с подценяването на труда, коментира икономистът Йордан Христосков, бивш директор на НОИ:
Бизнесът трябва да разбере, че не може да се разчита единствено и само на ниското заплащане на труда като фактор за подобряването на конкурентноспособността, без решителни стъпки за по-добра организация на управлението, по-добри технологии и по-добър маркетинг.
Камен Колев от Българската стопанска камара изтъкна, че повишаването на минималната работна заплата измества нагоре целия фонд работна заплата. Увеличението на минималната работна заплата ще увеличи и доходите на останалите наети, но работодателите ще отговорят с прецизно разграничение между уменията на отделните служители, обясни Колев:
Пропастта между имащите квалификация и нямащите такава ще се задълбочава, а оттам и множествата в заплащането. Така, че много по бързо ще се повишава заплатата на тези, които имат съответните компетентности и умения, които се ценят от съответния работодател за сметка на тези ще се задържа заплащането на тези, които нямат тази квалификация. Ще има глад за кадри с професионално образование. Не е необходимо то да е висше. Инвестициите в инженерни науки, в компютърни умения, в езици, във финанси те ще са гаранция за успех на младия човек.
Бизнесът очаква през тази годината икономиката ни да получи тласък от повишено потребление.