Европейските пазари на акции се намират в солиден спад от над 3% след нов хаос на китайската фондова борса и последвалият спад на петролните цени до нови 11-годишни дъна под 33 долара за барел.
В началото на днешната азиатска търговия китайският фондов индекс Shanghai Composite се срина с над 7%, като агресивните разпродажби на акции станаха факт след решение на Народната банка на Китай да осъществи най-солидната от август насам девалвация на юана до негово многогодишно дъно от 6,5938 юана за един щатски долар (най-слабо ниво на китайската валута от 2011 година насам). Сривът на борсата в Шанхай принуди китайските регулаторни органи да прекратят търговията след едва 30 минутна работа, приключвайки по този начин най-кратката сесия на търговия в 25-годишната история на китайския фондов пазар.
Инвеститорската паника обхвана както останалите азиатски борси, така и пазарите на суровини, причинявайки пореден здрав спад на петролните цени от близо 5% до нови 11 годишни дъна от близо 32 долара за барел.
Фючърсите с доставка през февруари на петрола сорт "брент" се понижиха за кратко с около 5% до 32,16 долара за барел – най-ниско ниво от април 2004 година, преди да последва известен опит за стабилизация около 33,50 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол също се сринаха с над 5% до 32,10 долара за барел – най-ниско ниво от края на 2003 година, след което последва техен отскок около 33,00 долара.
Хаосът се пренесе и на борсите на Стария континент, където общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 3,32% и е на път да отбележи най-солиден дневен спад и най-ниско ниво на затваряне от края на септември 2015 година.
В същото време немският фондов индекс DAX се понижава с 3,5%, пробивайки под важното психологическо ниво от 10 000 пункта за пръв път от средата на октомври, френският индекс CAC40 губи 2,7% от стойността си, докато британският фондов индекс FTSE100 пада с 2,6%.
Днешната силно негативна настройка на европейските капиталови пазари е факт въпреки серия смесени до по-добри икономически данни от еврозоната и от целия Европейския съюз (данни за продажбите на дребно и безработицата през ноември, по-добро от очакваното проучване на ЕК за бизнес и потребителските нагласи през декември, солиден ръст на индустриалното производство в Германия през ноември).
Свободното падане на петролните цени за втора поредна сесия на търговия засегна най-силно енергийния сектор, като акциите на Tullow Oil PLC падат с 3,54%, на British Petrolium – с 4,22%, а на BG Group PLC – с 3,28%.
Опасенията около бъдещото развитие както на китайската, така и на икономика в световен план (вчера Световната банка намали своите прогнози за глобалния икономически растеж през 2016-а) причиниха солиден срив и в миннодобвия сектор, като акциите на Anglo American PLC падат с 9,8%, на Glencore PLC – с над 6% и на BHP Billiton PLC – с 5,28%.
Днешните трусове на световните капиталови пазари и предсрочното прекратяване на търговията в Китай се очаква да доведат до рязко понижение и на пазарите на акции на "Уолстрийт". Два часа преди отваряне на американските фондови борси (от 16:30 ч.), фючърсите на индекса на сините чипове DJIA се понижават с 2,91% (спад от близо 400 пункта), на широкият индекс S&P500 – с 2,23% и на технологичният индекс – спад с 2,93%.