Националната агенция за приходите проверява 300 души, разполагащи с имущество, което не отговаря на техните доходи. Те са декларирали минимален осигурителен доход, но едновременно с това са си купили недвижими имоти и автомобили. Освен това данъчните разговарят с уволнени или напуснали служители на фирми, за да установят дали бившите им работодатели укриват данъци и осигуровки.
Всеки месец данъчните правят селекция на рискови физически лица, припомнят от подоходната агенция. Анализът обхваща получаваните официални доходи и съпоставката им с данните за недвижимите имоти и превозни средства, които автоматично постъпват в Националната агенция за приходите от полицията и общинските власти. В случаите, в които няма логично обяснение за произхода на средствата за скъпите покупки, данъчните извършват проверки и ревизии. Тогава се облагат недекларирани доходи за 5 години назад заедно с лихвите, а в случаите, в които сумата на укритите данъци е значителна, данните се изпращат на прокурор за търсене на наказателна отговорност. За укриване на данъци в особено големи размери зоконът предвижда лишаване от свобода до 8 години.
Вече близо година данъчните ежемесечно търсят по телефона или се срещат лично с работници, чиито заплати са били в размер равен или близък до минималния осигурителен праг за съответната длъжност и са напуснали или са били уволнени. Често напусналите работници разкриват схеми за укриване на данъци и осигуровки, като тези данни са в основата на проверки и ревизии със значителни разкрития.
При настоящата проверка има и собственици на луксозни лимузини и къщи в престижни райони. Те обаче са се осигурявали на минималния осигурителен доход.