Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготвителна школа обучава българчета мюсюлмани в нетрадиционен ислям

Близо 10 години в малкото казанлъшко градче Крън извън закона деца на българи – мохамедани от Родопите се обучават не в традиционното сунитско направление на исляма. Властите забраниха децата да пребивават в изграденото с парите на международна ислямистка организация средства общежитие, но дейността на организацията чрез регистрираното „Сдружение за подпомагане и култура“ там продължава и се ръководи от емисар от Истанбул - Ибрахим Зафер.


Наричаното "общежитие" в Крън е реновирана стара къща, в която са вложени близо 1 млн. лева, но Община Казанлък отказа да издаде разрешение за експлоатация на сградата с това предназначение. По тази причина сега децата от Родопите живеят на квартири, но продължават обучението си в Крън.

Сдружението е финансирано от Али Осман Кечеджи - бизнесмен от Истанбул и пълномощник на Международната ислямистка организация. Кечеджи, по данни на мюсюлмани от българския неправителствен сектор, трябва да създаде проект за изграждане на ислямистка школа на Балканите.

През 2010 г. започна дейността с малко деца. След това поискахме да бъдем лицензирани в Закрила на детето и ни отказаха, защото децата не са от социално слаби родители. Нашата цел е тези деца да завършат образование и да продължат с висше, да им подпомогнем с това образование. Защото това дете, ако продължи в този район на Гоце Делчев, в който е било – там остава, заяви Ибрахим Зафер.

Али Качан от Крън коментира:

Аз бях в основата на създаването на този пансион, тъй като имах вярата, че ще бъде изграден пансион от деянията на Турция за помагане на бедни лица за изучаване на Корана. Но след като разбрах, че са от някаква секта, аз се разграничих от тяхната дейност. Няма лоша религия, има лоши изпълнители.

В България има три законно действащи ислямски училища. В Крън действа подготвителна ислямистка школа. Условието за прием е децата да са на българи-мохамедани от Родопите. Извеждат ги от семейната им среда с родителска благословия и уж под претекст да ги освободят от робството на тютюна ги въвеждат в истината на чистия Ислям. После най-усърдните сред тях ще бъдат избрани да завършат теологичното си образование в арабските страни, а след това ще се завърнат като ислямски свещеници в България. Подобни школи, като тази в Крън, има в Айтос, Разград, Пловдив и Сърница. Те бяха обект на внимание на службите и на съдебни дела.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна