Какво лошо има, ако непрекъснато се говори за това кои сме, откъде идваме, какви са нашите корени? Какво лошо има, ако се споменават непрекъснато думите език и род във времена, в които сме подложени на различни влияния и натиск? Когато изконни и здраво свързани с традицията и бита неща се разрушават, книги като "История славянобългарская" и стиховете на Добри Чинтулов трябва да бъдат на първите страници.
Различните времена и епохи формират различни вкусове, но има нещо, което преминава през времето и ни държи на повърхността на нещата – това е невидимата връзка между поколения, времена и хора, която отива далеч във времето, каза още Николай Милчев. Според него, учениците трябва да разберат, че литературата не е някъде в дъното на времето, а се случва и в момента, да знаят какво става в литературата по света, да им се препоръчват литературни сайтове и едновременно да се държи сметка за онова, което ни прави българи – словото.
В осми клас да се учи античност, средновековие и ренесанс е изключително трудна, непостижима задача, обясни преподавателят. По думите му, тази материя е много трудна дори за девети клас.
Милчев призова авторите на промените да излязат пред широката общественост публично с имената си.
Повече подробности можете да чуете от звуковите файлове.