Децата от аутистичния спектър трябва да бъдат внимателно диагностицирани. С новия проект целият кръг от ангажирани специалисти ще бъдат обучени на два нови стандарта, които са международно признати, каза проф. Полнарева:
Възможността да се включат професионалисти от цяла България, които са отговорни за поставянето на тази тежка и трудна диагноза, според нас е важно, тъй като за първи път в България ще се използват два основни метода. Те подпомагат диагнозата, особено при ранната възраст, там диагностицирането е много по-трудно, и за онези случаи, които в аутистичния спектър представляват диагностична трудност, поради това, че са междинни, поради това, че са с придружаващи разстройства или оставят чисто диференциално диагностични проблеми. Тези два инструмента са международно признати.
По 30 участници от различните звена ще бъдат обучавани до края на юли.
Проектът е финансиран от Норвежкия финансов механизъм и по програми на Министерството на здравеопазването - Инициативи за обществено здраве и е на стойност 304 хиляди 690 евро. Ще продължи 11 месеца, обясни ръководителят на проекта Мария Куманова:
Започва едно специализирано обучение на специалисти-психиатри и психолози, на двама от водещите изследователи от Швеция. А към началото на март сме предвидили една поредица от други специализирани обучения на медицински специалисти и общопрактикуващи лекари. През април месец ще се случат още няколко обучения вече за немедицински специалисти, ресурсни учители и специалисти от различни типове институции.
По проекта ще бъдат обучени и родители на децата, лекувани в клиника.
Шведските обучители са от медицинския център на Стокхолм - Каролинска. Обучените лекари ще получат дипломи по проекта.
Още по темата чуйте в репортажа на Гергана Хрисчева.