Има две обяснения според мен – едното е това, което премиерът казва – че има някакви съмнения, които витаят, и няма никакъв външен натиск. Когато обаче един човек в държавата съвършено еднолично решава да спре поръчки за толкова голяма сума, която би трябвало да се влее в българската икономика, очевидно не става въпрос за съмнения, а за съвсем обосновани предположения. И е редно те да станат достояние на прокуратурата и на органите, които да се занимават с това.
Според Милчева, ако не са проверени тези обществени поръчки, то би следвало да се разследват всички органи, които са ги обявили:
Изобщо трябва да станем свидетели на едно подаване на оставки и смяна на министри.
Другият вариант – ако те са свързани с някого, кой е това? Какво знаем ние за г-н Делян Пеевски и генералния директор на „Лукойл“ Валентин Златев. Те са бели, неосъждани, православни християни. Хора със съвършено чисто досие. Тези сравнения са едни залъгалки, които е наивно да ни бъдат давани за обяснение.
Опитвайки се да отреже обществените поръчки и да ги очисти от съмнения, които съществуват, премиерът не може да избегне въпроса за своята лична отговорност за това. Ако няма такава, то тогава означава, че всеки в държавата работи без да му пука изобщо от санкцията на министър-председателя.
До момента не сме чули по никакъв начин г-н Борисов да е донесъл до сведение на прокуратурата своите съмнения.
От тук нататък вече би следвало да попитаме г-н Сотир Цацаров дали главна прокуратура не би следвало да се самосезира, ако не бъде сезирана, от тези съмнения, за да провери схемите и начините, по които са били осъществени тези обществени поръчки, а защо не и фирмите, които участват. Това е логичният развой на едни събития от тук нататък. Ако не станат, ние би следвало като гражданско общество да настояваме да получим отговори.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.