Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще измете ли премиерът мафията - депутатски прочит на спрените обществени поръчки

Бойко Борисов
Снимка: БГНЕС

План за управленско поведение, което започва правителството на ГЕРБ оттук нататък нарече в предаването "Неделя 150" Цвета Караянчева от ГЕРБ серията спрени през изминалата седмица обществени поръчки. По думите й, явно министър-председателят е получил достатъчно аргументи да бъдат спрени тези поръчки. Според Караянчева, Борисов досега е показал, че усеща пулса на хората. Тя прогнозира, че новият закон за обществените поръчки ще осигури прозрачност и допълни:

Надяваме се, че до края на март ще излезе и един нов, добър законопроект за съдебната власт, който ще покаже, че трябва работа за кауза, а не да се врътнеш и да си тръгнеш (Караянчева визира предишния министър на правосъдието Христо Иванов - бел. ред.).

Борис Станимиров от Реформаторския блок определи спирането на обществените поръчки като стъпка в правилната посока, макар и закъсняла:

Говорим за съмнения, защото нямаме правните доказателства да защитим в съда, че става въпрос за поръчки, дадени на мафията. Видяхме, че премиерът показва воля, че това повече не може да продължава, че съмненията са видими и очевадни за всички. Нека метлата, която му подариха, да я използва, за да разчисти хората, които дадоха тези 2 милиарда на мафията по време на това правителство.

Според Станимиров сега е моментът да се покаже истинска политическа воля и трябва да се променят правилата, за да не се генерира мафия в държавата:

Спирането на поръчките е част от усещането на обществото, че има нужда мафията да се измете, затова му подаряват метла. Важният въпрос е дали премиерът може да стои на амбразурата и да отброява всяка поръчка в едната или в другата посока? Не, не може. Така не се управлява държава – по съмнения и по шесто чувство.

Видимо е, че се търси ефекта на пиар-а с метлата.Тези действия предизвикват повече въпроси, отколкото дават отговори какво се случва в държавата, това бе оценката на Димитър Горов от БСП. Не на заседание на Министерския съвет е взето решение за спирането на поръчките, държавата се управлява изключително еднолично – премиерът дава и той взима, подчерта Горов.

Той попита ако има подозрения, че тези поръчки са манипулирани, къде са наказаните за тази работа и защо министрите на регионалното развитие и транспорта продължават да бъдат на постовете си, след като има съмнения за опорочаване на процедурите.

Ако премиерът знае кои не трябва да бъдат фирмите, да каже кои трябва да спечелят, призова БСП депутатът и обясни колко е важна автомагистрала „Хемус“. Според Димитър Горов в момента гадаем дали има някакъв проблем с мафията, едрия капитал или сблъсък на олигархични интереси, които стоят зад премиера:

И той в момента се изявява като капо ди тути капи, който е събрал офицерите и им праска по един шамар на всички, за да не се карат помежду си и отиваме на следващата пиар акция от негова страна.

Борис Станимиров опонира и декларира подкрепата на ДСБ, ако война с мафията бъде поведена:

Мафията, която премиерът има желание да мете, не е паднала от небето, а беше инсталирана от БСП по време на предишното правителство… Ако война с мафията бъде поведена, ако сме били лошите и сме пречели, ето сега сме се отдръпнали, нека го направят. Ако такава война бъде поведена, ние ще я подкрепим.

Според Цвета Караянчева премиерът не води война с никого, а диалог, дори с онези, които му скачат на главата. Тя нарече шизофрения двойственото отношение на ДСБ към управлението.

Трите мнения можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна