Въобще не бива да има ТЕЛК, защото решенията на тези комисии припокриват епикризите, ТЕЛК освидетелства, а не прави оценка на увреждането, гласи позицията на Центъра за независим живот, изразена от Митко Николов.
Според него системата за освидетелстване работи погрешно и много от хората с по-леки увреждания нямат нужда от този универсален ключ, защото решението на ТЕЛК отключва набор от придобивки, които не касаят пряко състоянието им.
Следващата стъпка е т.нар. "социална оценка" и тя трябва да бъде по-комплексна, отбеляза Николов. По думите му, това може да се случи както в Бюрото по труда, така и в Агенцията за хора с увреждания, или в дирекция "Социално подпомагане" за децата и възрастните хора.
Работодателите не бива да бъдат подкрепяни за работното място, трябва да бъде подкрепян човекът с увреждания на мястото, на което работи – структурата е обърната, изтъкна още той и обясни, че трудовата заетост на хората с тежък функционален дефицит не може да се случи, защото работодателите не ги наемат.