Събраното в контейнерите ще бъде насочено за употреба в различни посоки, уточни пред "Хоризонт" Таня Георгиева от БЧК - Пловдив. Събраните дрехи ще могат да се използват като резерв при бедствия, а средствата от дарените дрехи ще могат да се инвестират в различни социални дейности на БЧК.
В Европа практиката започва преди 25 години, за България това е първи подобен опит и той започва с два контейнера. Те са добре брандирани, със знаци какво може да се поставя в тях и телефони за връзка. Идеята е в рамките на две години в цялата страна да бъдат разположени хиляда контейнера, съобщи Георгиева.
Контейнерите ще бъдат разположени на ключови места в града, включително училища, детски градини, обществени, корпоративни и частни сгради и институции. Гражданите трябва да поставят текстилните изделия в добре затворени пакети и чанти, за да не се замърсяват, посъветва Таня Георгиева.
Няколко пловдивски училища са откликнали на призива и са се присъединили към инициативата. Идеята е да се съчетае жеста на дарение с екологичното мислене, поясни Георгиева:
Подобни инициативи трябва да се случват не кампанийно, не стихийно, а осмислено и като част от нашето ежедневие.
Надявам се да сме надживели лошите навици за неразделно събиране на отпадъците, каза още Таня Георгиева.