Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Димитров: Механизмът за проверка на ЕК не трябва да се премахне, а да се подобри

Снимка: БГНЕС

Дискусия "Жан-Клод Юнкер, България и защита на върховенството на правото" ще се проведе днес в представителството на Европейската комисия. Събитието е организирано от "РискМонитор", а поводът е това, че наскоро Юнкер обяви, че е много вероятно Механизмът за сътрудничество и проверка да отпадне за Румъния, а за България да остане, докато не изпълни целите си.

Един от хората, които се занимават експертно с този въпроси, е проф. Георги Димитров. В предаването "Преди всички" той коментира, че има съпротива, напоследък силно изразена в България, някой отвън да наблюдава какво се случва в двете балкански страни.

Този механизъм трябваше да подпомага страните, при положение че те искат да провеждат съдебна реформа и да се борят с корупцията. В самия дизайн на този механизъм не е допускано изобщо, че може да има систематична политическа съпротива срещу каквато и да било реформа в съдебната система и да се провеждат реално действащи механизми за борба с корупцията, допълни проф. Димитров.

По думите му големият проблем на Механизма за сътрудничество и проверка е, че той не разбира за какво става дума на терена на корупцията по високите етажи на властта:

Изхожда се от допускането, че отделни персони злоупотребяват с възможностите, с които разполагат. Изобщо не се допуска, че в страни като България и Румъния, без да са само двете, има систематична връзка между сивата икономика, покровителствана от определени политически среди, които са свързани с криминални среди, и това корумпира цялата съдебна система. Докато тази систематична връзка, която ние напоследък наричаме моделът "КОЙ", не бъде променена, няма как да има резултати. Така че опитът да се каже, че Румъния е по-добре от България, защото има осъдени прокурори, политици, всъщност подминава реалния проблем – успя ли Механизмът за сътрудничество и проверка да промени структурните основания за политическа корупция. Отговорът е – не.

Осем години механизмът не постига целите си, но това не е повод да се премахне, а да се подобри, смята проф. Димитров.

Той каза, че идеята на днешната дискусия е да се сформира консорциум от заинтересовани граждански организации, които да партнират с Европейската комисия и да насочат нейното внимание към онези проблеми, които трайно биха подобрили ситуацията в страната.

Цялото интервю с проф. Георги Димитров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени