Цонева открои въвеждането на електронното гласуване и район "чужбина" като двата водещи момента на настоящите законодателни промени в изборното законодателство. При въвеждането на този район е много важно да се определи какъв брой депутати ще излъчват с гласуването си сънародниците ни зад граница, уточни Антоанета Цонева.
Запитана за съкращаването на предизборната кампания с една седмица, тя отбеляза, че въпросът трябва да се изясни детайлно:
Не мисля, че България е страна с политическа култура, която да позволява това съкращаване, защото нашите кампании са изключително вяли и преминават в среда, която не стимулира участието. Едно такова съкращаване би могло да се оцени като стъпка, която е в интерес на големите политически играчи.
Антоанета Цонева прогнозира, че изборните промени в правната комисия ще бъдат придвижени бързо на второ четене.
Би било много конюнктурно и трудно за обосноваване да бъде "откопчан" референдумът от изборите за президент, тъй като самият закон предвижда провеждането им 2 в 1, когато са в една и съща година. Подобно сливане е практика в много страни, посочи още Цонева в коментар на огласения през последните дни вариант за отделянето на двата вота.
Референдум с въпрос дали да се гласува задължително, би вдигнал избирателната активност, тъй като това е етична дилема, това може да привлече много повече хора, смята още Цонева. По думите ѝ, подобен дебат би вдигнал доста температурата на една кампания. Това обаче е причина да се притеснят технолозите на партийните кампании, защото ще затрудни провеждането на точна изборна стратегия, посочи експертът.
Цялото интервю на Силвия Великова с Антоанета Цонева чуйте в звуковия файл.