Би било много положително и необходимо, в интереса на нашата родина, да се поогледате с вашите знания и да се включите в самата администрация на държавата.
Какви са пречките пред младите хора, завършили образованието си зад граница и започнали да се реализират там, да се върнат в България, какви са дилемите пред тях и задава ли се нова формация, която ще обедини новите юпита? Либералният Институт за политически анализи и Българския студентски клуб в Кеймбридж организираха в резиденция "Врана" дискусия на тема "Пътят на Европа: Какво ще върне младите българи?", която събра млади българи, учещи и работещи в чужбина и даде трибуна за техните гледни точки. В обсъжданията се включиха студенти и професионалисти, които учат и работят в чужбина, политици, представители на бизнеса, общественици, наши сънародници, които са завършили образованието си в чужбина и са се завърнали в България.
Румен Чолаков - млад юрист, който работи в Лондон, завършил е университета в Кеймбридж и определя себе си като част от поколението на милениумите, казва, че българите имат редица успешни промени за реализация зад граница:
Ние не познаваме границите на Студената война. За нас мястото, на което живеем, е въпрос на избор, а не на геополитика. Българинът е изключително успял човек в чужбина.
Докторантът по вирусология в Кеймбридж Велислава Петрова коментира, че сред бариерите, които спират младите хора да се завръщат у нас, остават законодателството, регулацията и рискът от невъзможността да продължат добрата си кариера в България.
Трябва да има диалог между хората навън и тези, които са тук.
Искам да се върна в България. Опитвам се да намеря вариант, така че това да бъде една стъпка нагоре и да не правя компромиси с връщането си.
Решението на подобна ситуация младите зад граница виждат в създаването на клуб "Милениум" с групи в големите градове на Европа - Лондон, Париж и Берлин, както и в България. Симеон Сакскобургготски заяви, че независимо с какви мотиви много от младите хора са решили да учат в чужбина, то резултатът за обществото ще е положителен и припомни, че когато през 2001 година е поканил тогавашните юпита да се върнат в България, е имало притеснения дали тези хора ще се справят.Още по темата чуйте в звуковия файл.