Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от българите възприемат бежанците като пряка заплаха

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Половината от българите възприемат бежанците като пряка заплаха на чисто битово ниво и за тях не е приемливо да имат колега или съсед бежанец. Българите се страхуват от бежанския поток, не вярват във възможността на бежанците да се интегрират успешно в обществото и са убедени, че те са в тежест на българската икономика. Същевременно според експертите страната ни все още не е усетила реален социално-икономически натиск. Това са част от изводите от национално социологическо изследване на Института за икономика и международни отношения и Фондация "Фридрих Еберт".

Малко под половината от българите - 46 на сто - смятат, че бежанците не трябва да бъдат подпомагани, заради страховете от различния етнос, исляма, радикализацията и тероризма, както и заради икономическите и социалните проблеми пред страната ни. Други 28% обаче са на мнение, че трябва да помагаме на бежанците по чисто хуманни подбуди. Българите не приемат и квотното разпределение на бежанците.

Според бившия дипломат Любомир Кючуков, който представлява Института за икономика и международни отношения, българи и европейци си приличат в отношението към бежанците, с тази разлика, че у нас страховете по-често се експонират с политически и популистки цели:

Настроенията са разнопосочни. Общественото съзнание е достатъчно объркано и доминирано основно от страховете. По-сериозна заплаха според обществените настроения са различията в религията. Тези споделени нагласи отчитат по-скоро страх от ислямизма, разглеждайки го като враждебен на европейската култура и ценности, а не от исляма като религия.

Директорът на Бюрото на фондация "Фридрих Еберт" в България Регине Шуберг коментира въпроса с какви очаквания Германия прие огромен брой бежанци, за които тя остава първа цел, и какво може да им предложи, така че да ги интегрира, след като по оценка на български експерти не се справя добре и с турското малцинство в страната:

На първо място аз смятам, че беше хуманитарен жест от страна на Германия, както и от страна на г-жа Меркел, тези бежанци да бъдат приети. За мен в това отношение няма никакво съмнение. Не бива да забравяме, че изведнъж всички ние бяхме изненадани от огромни маси хора, които бяха на границата и това заплашваше да прерасне в хуманитарна криза. И точно в този момент г-жа Меркел и германското правителство казаха, че ще бъдат отворени границите и че тези хора ще бъдат приети. И аз смятам, че именно поради факта, че всички ние бяхме изненадани на този етап, нямаше никакво време, за да се изготвят стратегии и смятам, че именно сега ние преминаваме към тези действия - разработването на стратегии и как да се справяме и как да работим с този проблем.

Със сигурност тогава не се е обмисляло от икономическа гледна точка как тези мигранти могат да бъдат използвани, да бъдат включени в икономиката на страната, защото Германия, както и останалите страни, не са знаели какви хора идват, с какво образование и квалификация те влизат в страната. Разбира се, има нужда от работна ръка в Германия, но не е обмисляно как тези хора да бъдат включени на трудовия пазар.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени