Гласуването е граждански дълг и гражданско задължение на всеки български избирател.
Административният елемент има ролята на активна регистрация по отношение на гласоподавателя. Бихме подкрепили едно такова предложение, каза народният представител от ГЕРБ и председател на правната комисия – Данаил Кирилов. По отношение на това обаче, дали томболата би могла да бъде приемлив начин, за да се изпълни този граждански дълг на българския избирател, Кирилов каза, че не я приема като бонус, но все пак е някаква възможност. Той коментира:
Аз не приемам томболата като непременен бонус, тъй като тя не е относима към всеки избирател. Да, това е една възможност. В нея има известна атрактивност по отношение на избирателите, но не може чрез томболата да направим кой-знае колко активно привличане на избирателите.
Идеята на Реформаторския блок да има данъчни облекчения е по-екзотична от томболата, каза Кирилов и допълни:
Това би срещнало сериозен отпор и от фиска на държавата.
Антоанета Цонева от Института за развитие на публична среда припомни, че през 2005 година, когато се провежда томбола за гласоподавателите, избирателната активност е с 10% по-ниска спрямо предните избори.
Според Цонева референдумът трябва да се проведе с президентските избори:
Ако следваме всички правила и стандарти, би следвало референдумът да бъде проведен с президентските избори. Ако той доведе и изисква промяна в изборното законодателство, това са последващи решения на парламента. Това е към момента действащата рамка.
Христиан Митев и Данаил Кирилов коментираха още как и дали, ако бъде въведено задължителното гласуване, ще се отрази на българите в чужбина, които по обективни причини не биха могли да изпълнят своя граждански дълг. В звуковите файлове можете да чуете интервютата на Таня Величкова с Христиан Митев, Данаил Кирилов и Антоанета Цонева.