Когато се зададат празници, от Агенцията периодично ни уверяват, че започват засилени проверки в търговската мрежа. Как протичат тези проверки , има ли ефект от тях и можем ли ние, потребителите, да сме спокойни, че местата от които пазаруваме храна, са под контрол?
На женския пазар магазините за месо са много. Проверяващите влизат в обект, който видимо отговаря на всички изисквания - хигиената е безупречна, месото има свеж вид, указан е произходът му. Оказа се, че нарушения не липсват – печатът на агнешкото е нечетлив, а продавачката носи прекалено много бижута, което е забранено от правилата. Следва един от т.нар. арабски магазини, откъдето журналистите беват пропъдени демонстративно:
Излезте навън да работиме, да предаваме стоката… Това е частен обект… Много сте нагли и нахални.
Преди това обаче забелязвайки проверяващите, няколко души в бели работни престилки хукват от магазина с агнета на рамо и скриват месото в съседен вход. Проверяващите не виждат това. Техните правомощия се простират в рамките на
търговския обект, хладилните помещения и складовата база. Клиентите скептично наблюдават отстрани и дават свое обяснение на ситуацията:
Нямаме избор всеки иска да хапне нещо – по празниците Великден и Гергьовден.
Преди час взех агнешка плешка на 11.50, а преди половин час цената беше 10.20.
На нищо не вярвам, но трябва човек да се храни. В нашата държава никой не си гледа работата. Проверките за формални – за отчитане на дейност.
Заради ситуацията с изнесеното от магазина агнешко месо, инспекторите от агенцията поеха ангажимент да се върнат на изненадваща проверка в същия магазин, без журналистите.
Още детайли по проверките - в звуковия файл.