Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Различните институции с техните отговорности и компетентности реагират добре при бедствия. Специалистите в отделните институции са добре подготвени, но проблемът идва в общата картина – от липсата на обща „шапка" и обща отговорност. Това заяви за "Хоризонт" Любомира Колчева от фондация „Еко Общност“, която съвместно с училището за политика „Димитър Паница“ е проучила готовността на местните общности и власти за реакция при необичайни метеорологични явления в Северозападна България - в района на Вършец, Берковица, Мездра и Чипровци. Нещата се движат в посока по-цялостна координация, отбеляза като резултат от изследването Колчева.
В рамките на проекта е било проведено теренно проучване с над 55 участници от различни институции, включително с потърпевши от наводнения. Направен е и сравнителен разрез между големи и малки общини, за да се прецени има ли разлика в готовността им за реакция.
Промени, които са били необходими още през 2014-2015 година, сега са ниво предложения за законодателни промени в Закона за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, посочи още Любомира Колчева, според която институционалните роли до момента са били фиксирани върху защитата при бедствия, а не върху изграждане на предварителни знания и умения за реагиране.