Домоуправителите и собствениците на 73 жилищни сгради, чието саниране се спира временно, ще изпратят декларация до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с настояване процедурата да продължи. Това стана ясно на днешната среща на кмета на община Благоевград с потърпевшите.
Причината за спешната организация на срещата са жалби на кръг от бизнесмени, отпаднали от класирането за саниране, които са подадени до КЗК.
Три жалби от общо 13 е депозирал строителният предприемач Николай Галчев, като едната от тях е депозирана на 28 април. Жалбата касае решение на процедурата по избор на изпълнител на 73 блока, като в тази бройка са включени и трите блока, прехвърлени от Програмата за енергийно обновяване на българските домове на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Нарушения в процедурата, т.е. откриване, тъй като към минималните изисквания към участниците не е поставено условието да бъдат вписани в Камарата на строителите. Предстои забавяне по избора на изпълнител. Има искане за налагане на мярка "спиране", което означава, че в срока, докато тече спирането, участниците не могат да задават въпроси и не могат да подават оферти, т.е. спира процедурата по избор на изпълнител, обясни юристконсултът на община Благоевград Антоанета Методиева по повод мотивите в жалбата на Галчев.
Право на всеки е да обжалва, това не го оспорваме, но да обжалваш бъдещи процедури - това вече е пречене, заяви на срещата кметът на община Благоевград Атанас Камбитов, който обясни, че се обжалват девет процедури, дори и сегашната, която приключва:
Тази, която е за 73 блока, е петата по ред процедура. И аз имам въпрос - на сегашната процедура участват същите тези хора и защо не обжалваха процедурата преди това. Някои хора в България са свикнали да им се дава, не да печелят - това е големият проблем.