Алергиите изключително бързо се увеличават – 250 пъти са се увеличили от края на 19-и век. Алергичните болести са болести на силната, на здравата имунна система, която обаче реагира неадекватно на някои дразнители. Това обясни пред „Хоризонт“ доц. Мария Стаевска, началник отделение „Имунопатология“ в Александровска болница. По думите й, алергените не са се променили, но нашата имунна система с въвеждането на западния начин на живот не се „обучава“ адекватно и реагира неадекватно на околната среда.
В България за нашите географски ширини най-сериозен алерген са тревните полени, като пикът на сезона обикновено е в края на май, но тази година се измества по-рано. Също по-рано - в края на февруари тази година са се активирали и дървесните полени, стана ясно още от думите на доц. Стаевска. Тя нарече тазгодишния сезон на алергиите ужасно тежък, защото високите температури са довели до по-ранен и интензивен цъфтеж и при някои пациенти симптомите са били много сериозни.
Доц. Мария Стаевска определи кожните проби като сравнително лесен, прост и бърз начин за установяване на алергии, като подчерта, че няма особени възрастови разлики при прилагането на процедурата, но при бебетата все още няма изострена чувствителност и най-честите алергии в тази възраст са хранителни. Кръвните тестове дават сходна информация.
Поленовият сезон не е най-подходящ за медицински манипулации, предупреди още доц. Стаевска и допълни, че ако в този сезон се налагат операции, се прави антиалергична подготовка.
Имунотерапията представлява даване на постепенно увеличаващи се дози от алергена, към който пациентът е чувствителен, така че той да свикне с него и имунната му система да престане да реагира.
Доц. Мария Стаевска даде пример с лекуването на сенната хрема като важна превенция на бронхиалната астма, защото при 40 на сто от хората, страдащи от сенна хрема, тя преминава в астма. Имунотерапията освен това предотвратява разширяването на алергията – т.е. не се появяват реакции към нови дразнители.
Алергията е генетично предразположение и палитрата на чувствителност най-често се разширява, като пикът е в тийнейджърска възраст, а затихване се наблюдава около средната възраст, поясни специалистът.