Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Провеждането на референдум по въпроси, определени извън партия или орган на публична власт, е добра новина. Това заяви в предаването „Преди всички“ Даниела Божинова, изпълнителен директор на Българското сдружение „Гражданска инициатива“.
Ако има влияние на личността, то е потвърждение на това, че се решава доста ситуационно. Така Божинова отговори на въпроса дали вижда разлика в начина, по който парламентът се отнесе към референдума, иницииран от президента и този, иницииран от „Шоуто на Слави„.
Информационната кампания ще бъде сложна особено ако към настоящите въпроси се добавят и въпросите от т.нар. „референдум на Веселин Марешки„, прогнозира Даниела Божинова, която подчерта, че за първи път попадаме в сложна ситуация и ще отговаряме на няколко въпроса. Експертът очерта финансирането на референдумите и липсата на изисквания за отчетност като бяла зона в нашето законодателство, която се нуждае от законово уреждане.
Практиката ще ни помогне да усъвършенстваме самия Закон за референдумите, каза още Божинова и даде пример с текста, който регламентира предложение, което не е било прието, да не може да бъде подлагано, но гласувано през следващите две години.
Законодателството трябва да въведе срокове, за да не се пререшават отново дадени решения, заяви тя.
Даниела Божинова поднови предложението да се въведе информационна брошура, която да се изпраща до всяко българско домакинство, което е практика във всяка работеща демокрация. Това е един от начините да осигурим минимално ниво на информация, отбеляза тя в отговор на въпрос за сложността на кампанията около референдума.
Няма пълна яснота по въпроса за компетенциите на обикновеното и Великото народно събрание (ВНС) и там се подхожда по целесъобразност. За много неща, които би трябвало да се решават от ВНС, Конституционният съд се произнесе, че могат да бъдат разглеждани и от обикновено народно събрание, припомни Божинова.