Запитан за критиките, които АБВ отправи към кабинета за външната политика и т.нар. "системен сблъсък" с Русия, Петков даде пример с Московския панаир на книгата по времето на кабинета "Орешарски", когато на България е бил предоставен огромен щанд с импозантен надпис "България", а българското Министерство на културата не е изпратило свой представител, а това по думите му е отношение. Подобен е примерът, който Петков даде с туристическата борса в Москва:
Нима не бяхме сред ястребите в ЕС които настояваха и настояват за засилване на санкциите? Нима има 3-ти март, на който Плевнелиев да е споменал кой ни е освободил от турско робство? Ако си мислим, че тези работи там не се виждат и не се оценяват, дълбоко се заблуждаваме… Като тръгваме да се катерим по гърба на някого, трябва да си даваме сметка, че има и утре.
Като солидна позиция Петков определи заявката на новия лидер на БСП Корнелия Нинова да инициира разговор за лявото, защото лявото се нуждае от преосмисляне и реално конструиране, а досега БСП е водила изолационалистка политика.
Не съм оптимист, че за краткия период този въпрос може да намери своето убедително решение. Това каза Румен Петков в отговор на въпрос за единния ляв кандидат за президент. Според него трябва първо да се даде шанс на Корнелия Нинова да си формира екипа и да видим какво послание ще излъчи към обществото.
Голямата заслуга на АБВ в управлението е стратегическата реформа в социалната сфера, която очертава ясна визия, както и това, че не са допуснали в Изборния кодекс да влязат някои преки покушения срещу демокрацията.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Румен Петков чуйте в звуковия файл.