Тя декларира, че не приема дилемата между права и стабилност, защото правата на българските граждани, където и да се намират, трябва да бъдат такива каквито ги разписва конституцията. Според Мая Манолова обаче, в момента подаване на жалба до Конституционния съд от нейна страна би било прибързано действие и удар в празното пространство.
Аргументите на българите в чужбина бяха чути, политиците увериха, че са ги разбрали, а в крайна сметка не удържаха на думата си, отбеляза Мая Манолова.
Тя определи българите зад граница и тези в България като работодатели на българските политици и народните представители и ги призова да не забравят това:
Би следвало всички да се отнасят с повече уважение към своите работодатели.
Националният омбудсман нарече по-тревожен факта, че отношението на народното представителство към българите в чужбина в момента е знаково за отношението на българската държава към българите зад граница изобщо:
Ако искаме да решаваме демографския проблем, трябва да има политика и отношение към близо 3-те милиона българи зад граница, защото това е голяма част от решението на демографския въпрос. Една трета от българските деца се раждат в чужбина. Искаме ли да привлечем тези хора обратно в България или трайно да им кажем: „Стойте там, където сте“? Защо обиждаме тези хора?
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.