В местните реки на Курилските сортове червените сортове риба хвърлят хайвера си, а те са изключително богати и на природни ресурси – злато, нефт, газ, минерални извори. Япония и Русия спорят за веригата острови, сред които и четирите големи - Кунашир, Шикотан, Хабомай и Итуруп от столетия. Макар те да са разположени по близо до Япония, първо са били заселени от руснаци. Коренните жители на Курилите – айните, обаче не приличат нито на едните, нито на другите и островите се свързват и с мита за Атлантида
Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ журналистът Валерий Тодоров, който припомни че островите с вулканичен произход са част от т. нар. „Тихоокеанска огнена верига“ с 68 вулкана, от които 36 са действащи:
Всъщност проблемът с този спор произтича от факта, че през 1951 година Япония не подписва договора от Сан Франциско, тъй като не е страна в този договор. Знаете, че тя подписва безусловна капитулация и на тази база, според съветските документи, всички изследвания и споразумения фактически ликвидират правата на Япония върху тези острови.
По-късно с Московската декларация през 1956-а година Съветският съюз приема, като знак на добра воля, с идеята да бъде подписан мирен договор с Япония да върне два от островите - Шекотан и Хабумай. Това обаче не става, тъй като заради факта, че американците запазват присъствието си на остров Окинава, Япония решава, че тези споразумения не са в нейна изгода. По-късно и самата Русия не ратифицира тези споразумения и така до този момент между Русия и Япония няма подписан мирен договор за Южните Курили.
Последните декларации по Курилския проблем са от 31-май, когато Сергей Лавров, руският външен министър, заяви, че Русия потвърждава позицията си, че е готова да върне двата от островите, но разглежда това като процес и терминът е не „да върне“, а „да предаде“ островите, което означава, че Русия де факто смята островите за свои и само като знак на добра воля срещу мирен договор ще предаде двата най-близки острова до остров Хокайдо.
Фактът, че част от островите са недостъпни през по-голямата част от годината допълнително усложнява проблема с охраната им. Русия изгражда военна инфраструктура на по-заселената част от островите като знак, че няма да допусне териториалният спор да бъде разрешен със силови методи, допълни журналистът.