Като помисля за уменията, които имат българските работници, съм сигурна, че ще се отворят различни възможности. Знаете, че от първи юни вече пазарът на труда в Швейцария е напълно отворен за българи. Разбира се, всеки, който иска да дойде да работи при нас, трябва да има сключен договор, за да го направи.
Когато погледна компаниите, които работят в България, виждам, че те развиват дейности в много сектори - например, прозиводството на машини, земеделието, производството и доставката на електроенергия и изобщо в енергийния сектор, също така услугите и още много сфери. Разбира се, въпрос на инвестиционно решение на швейцарските компании е дали да дойдат в България и в кой сектор да развиват дейността си, но със сигурност виждам увеличаване на интереса към вашата страна. Аз съм убедена, че в бъдеще ще виждаме повече инвеститори, които да развиват бизнеса си в България.
Знаете, че ние имаме много развита демокрация и хората могат да гласуват и следователно предпоставят това, което искат. Това беше един от въпросите, които дискутирахме. Ние очаквахме идеята за гарантиран доход да бъде отхвърлена и това се случи с много сериозен резултат. Мисля, че основният аргумент беше, че няма отговор на въпроса кой ще плаща за това, че има гарантиран минимален доход. Ако всеки е сигурен, че ще получава 2 000 или 2 500 швейцарски франка, кой ще иска да работи?
Има две основни предизвикателства пред швейцарската икономика, допълни тя:
Едното от тях е силният швейцарски франк, защото той пречи на износа към Европа и специално към еврозоната. Другото е развитието на световната икономика, защото ние сме много зависими от него отново заради експорта. Ако държави като Китай или Великобритания, които са сред най-големите ни търговски партньори, имат проблеми и икономиките им се развиват с по-бавни темпове, отколкото преди, ние веднага го усещаме. Разбира се, търговските отношения с Европейския съюз също са предизивкателства. Ние имаме сигурно 120 споразумения и трябва да сме сигурни, че тези връзки ще се развиват много добре, защото Европейският съюз е изключително важен наш партньор.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.