През учебната година се извършват периодични съвместни проверки с МВР, обръща се внимание дали охранителните фирми спазват договорите си, проверяват се аварийните изходи и дворовете на училища и пропускателния режим, обясни Димитров и подчерта, че охранителите трябва да имат проведен инструктаж за действия в извънредни ситуации, за да реагират адекватно. При проверките са били установени и случаи на използване на нелицензирани по Закона за частната охранителна дейност охранители.
Три пъти са наложени санкции на фирми. Има и предложения към районните администрации за ревизия на охранителния процес в дадени училища, увери Димитров. Той припомни, че 85 на сто от училищата имат изградено видеонаблюдение, а идеята е камерите да се използват не само за разрешаване на конкретни случаи на нарушения, но и с превантивна цел.
През последните два месеца са проверявани училищата на територията на общините Лозенец и Слатина.
Рецепта за сигурност няма, но има много добри практики, заяви Самуил Шейнин, училищен директор и почетен председател на Съюза на работодателите в образованието. По думите му, много е важно да се чуе и мнението на учениците, в името на които се прилагат мерките за сигурност. Шейнин цитира препоръки на проведен наскоро международен форум, на който учениците са предложили ясно разписване на отговорността на училищните ръководства, общините и МВР при пълна активност и съдействие на родителите. Учениците настояват още всяка община да изработи своя оценъчна карта за степента на риска в дадения район и правила за достъп до училищните дворове.