Дълго време живеехме в илюзията, че колективната сигурност – членството в НАТО и ЕС – са достатъчна гаранция за нашата национална сигурност и начините на водене на военна политика могат да бъдат свързани единствено и само с малка, професионална, добре подготвена и добре екипирана армия, от което сега имаме само първото – малка армия.
В момента, резервът на въоръжените сили е окомплектован едва на 21%, изтъкна Михов. Кадровата армия също е неокомплектована.
В този смисъл, в този формат Законът за резерва на практика не действа. Военната подготовка ще има първата последица – създаване и подготовка на хора, които могат да бъдат зачислени в резерва и могат, в условията на криза или недай Боже, война, да бъдат подготвени за нуждите на въоръжените сили.
Според анализ на МО издръжката на един кадрови войник е около 1200 лв. на месец, а на наборен – около 400, изтъкна Михов.
Тодор Воденов, председседател на синдикат "Отбрана" към КТ "Подкрепа", припомни, че най-популярната песен сред наборните войници винаги е била тази за уволнението.
Ако смятат, че група млади граждани ще бъдат задължени да маршируват в казармите и ще стане нашата страна е по-добре защитена, смятам, че това не е добра идея. Инфраструктурата на отбраната вече е съвсем различна от тази, която беше, когато съществуваше третият куплет на нашия химн – "С нас Москва е в мир и в бой, партия велика води нашия победен строй". Нека бъдем реалисти – има проблеми в отбраната и те са свързани с осигуряване на инфраструктура в отбраната. Необходима ни е висококачествена техника в авиацията, във флота. Необходими са добре платени професионалисти, добре мотивирани хора, които да работят в системата на отбраната.
Михов изтъкна, че през 2015 г. близо 1000 студенти са се явили за доброволно първоначално военно обучение през лятото, а е имало едва 300 бройки. Той отчете, че не се търси отричане на професионалната армия, а съчетаването ѝ с наборна, което се среща в много страни-членки на НАТО и ЕС.
Воденов подчерта, че все още няма решение за утилизацията на мините в завод "Миджур". Според него поръчките трябва да се дават директно на специализираните предприятия, а не те да се явяват подизпълнители на спечелилите по ЗОП фирми.
На склад са десетки хиляди тонове, а парите, които се дават всеки месец за съхранение, са твърде много.
Михов отчете, че от парламента ще отправят въпроса към министър Ненчев в най-скоро време. Той се съгласи, че законови промени, според които държавата да може да възлага директно на предприятията си поръчки, свързани с отбраната, биха били уместни.