Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ксеня Светлова: Израел много може да помогне на Европа с опита си в абсорбирането на имигранти

В последните години виждаме разлагане на националната държава в класическия смисъл на думата по света и така наречената "Арабска пролет". Трансформацията на района ще отнеме много години. Съпроводено е с хаос, анархия и войни, на каквито сме свидетели в Сирия и в Либия. Всъщност тези фундаменталистки идеи и движения са се зародили в недрата на диктатурите. Израел е като остров сред тези проблемни страни. Налага се стриктно да си пази границите. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" депутатката в Израелския кнесет и дългогодишен политически изтоковед на 9-и канал на израелската телевизия Ксеня Светлова – първият депутат, който посети Турция след подобряването на отношенията с Израел през миналата седмица. Относно възобновяването на добрите отношения между Израел, Русия и Турция тя коментира:

Не бих нарекла Русия и Турция точно "нови играчи" в региона. Те и преди са имали своето влияние и отново търсят своето място в геополитическата му структура. Това е завръщане с претенции. Можем да видим ролята на Русия, например, за изравняване на силите при положението в Сирия, но и ролята ѝ на други места – например при палестинците.

Много е важно да сме съюзници в процесите. Трябва да се има предвид, че в Израел има повече от 1 500 000 рускоговорящи жители, които искат своите пенсии, например, от страните на бившия Съветски съюз. Това е още един стимул за развитие на двустранните отношения. И двете страни се опитват да не повторят грешките от миналото и по точно от 50-те и 60-те години на миналото столетие. Тогава СССР въоръжаваше, но и подготвяше кадри на арабските държави, които се бореха срещу Израел. Надявам се заедно с американските ни партньори и с руските да успеем да постигнем желания мир тук. В същото време търсим и нови страни за сътрудничество с държави като Индия, Китай и Африка.

В близките дни се очакват първите кораби със стоки за Газа, които ще преминат през израелското пристанище Ашдод и ще отпътуват по суша. Турция се интересува от израелските газови находища, които са много близко да брегове, както и от завръщането на израелските туристи, отчете Светлова.

Въобще има доста важни и за двете държави клаузи на договора с Турция и като ме попитаха дали е добър този договор, отговорих: "И двете страни вътрешно се чувстват изиграни, а официално твърдят, че договорът е изгоден точно за тях, което значи, че е добър".

Израел много може да помогне на Европа с опита си в абсорбирането на имигранти, отчете дипломатът:

Знаем какво е в една държава от по-малко от 4 милиона души изведнъж да се "излеят", макар и на "порции по 1 милион", още 2 милиона души, при това всеки е с привичките на държавата, от която идва, които понякога много се отличават от тези в приемащата ги.

Не е изненадващо, че руската дипломация изцяло застава зад палестинските искания и защитава палестинските интереси на международните форуми, коментира още тя.

Президентът Махмуд Абас винаги е добре приет в Москва и от там са поели определени задължения към него. Внимателно следим изявленията и действията по този въпрос. Малка страна сме и трябва да използваме нашите добри взаимоотношения с тези, които могат да предадат нашите послания и да си сътрудничим, където е възможно. Ето, успяваме в единодействието с руснаците при охраната на израелско-сирийската граница. Значи има надежда за диалог. А в Квартета Франция и Германия имат много  по-умерени позиции.

Интервюто на Феня Декало с Ксеня Светлова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени