Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е „Стършел“ свършил, несвършил и пропуснал за своите 70 години съществуване

БНР Новини
Вестник „Стършел“ е уникално за българския периодичен печат явление – има периоди, в които изданието се радва на небивала популярност, абонирането за него става по списък и с привилегии, дори връзки трябва да се активират, за да го сториш. В годините на т.нар. „социалистическо строителство“ той в някаква степен беше онова издание, официално натоварено да се противопоставя на неуредиците, колкото и те да се признаваха с половин уста. Теорията за „малката“ и „голямата“ правда намираше активно превъплъщение на неговите страници, активно превъплъщение обаче намираха там и плахите гласове, склонни да откриват в системата по-фундаментални изкривявания.
Забележителното е също така, че „Стършел“ след промените, станали на 10 ноември 1989 г., продължи да бъде онова печатно издание, което запази своя характер и публика включително в неблагоприятните ситуации на кризи, фалити, разорявания и обеднявания. С важно обстоятелство – без да променя своя характер на истински „Стършел“, тоест бодящ очите на властта, не спестяващ и зулумите, които върши, и глупостите, които прави. Донякъде може да назовем вестника като проявление на перманентната опозиция, той е наистина опозиция на всяка власт, за разлика от достатъчно на брой други медии, които гръмко гърмят, че са опозиция, но под сурдинка поддакват както на властта, така и на корпоративния интерес.

В този смисъл да говорим за „Стършел“ в исторически план означава да говорим за българските несъгласия, съпротиви, дисидентства, измъквания из-под опеката на властта, избягването от репресивните ѝ проявления с елегантни и умовъздействащи флангови маньоври. Та тъкмо на този български опозиционен дух, въплътен на страниците на в. „Стършел“ ще бъде посветено поредното издание на предаването „Премълчаната история“ на програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио.

За това какво е бил вестникът някога и по-различно ли е сега разговаряме с главния редактор Михаил Вешим, с журналиста от вестника Румен Белчев и с доц. Наталия Христова от Нов български университет – изследовател на взаимоотношенията власт – култура в годините на тоталитаризма в България.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна