Аз се изненадах, че чак такава остра полемика, се състоя за този идентификатор, защото практически това е същата методика на Здравната каса, но на едно малко по-високо технологично ниво, което улеснява и пациентите, и медицинските служители. Пръстовият идентификатор просто заменя личната карта, нищо повече. Разположен е на няколко места в болницата – на централна болнична регистратура, спешно отделение, големите отделения. Всичко става много по-бързо и много по-лесно. Не е необходимо пациентът да носи личната си карта, така че не виждам какъв е проблемът.
Близнаков допълни:
Пръстовият идентификатор е една база данни и електронно досие. В момента се дава възможност да се установи дали пациентът е здравноосигурен, дали е лекуван в съответната болница.
От БЛС обаче са категорични, че разходите за въвеждане на пръстовия идентификатор са излишни. Председателят на организацията д-р Венцислав Грозев аргументира позицията:
След като личните карти вършеха същата работа, след като те даваха сравнително добър отчет за прием и за изписване от болниците, не знам за какво беше необходимо да се въвежда нещо ново. Няколко милиона ще отидат от здравноосигурителните плащания. Тъй като системата ни е доста голяма, защо да не хвърлим няколко милиона за този пръстов идентификатор?
Грозев допълни:
Ние в никакъв случай не сме против технологичния процес, но технологичният прогрес се състои в електронното досие и в електронната здравна карта. Единственото, което извършва пръстовият отпечатък, е това, което правеше личната карта.
Цялото интервю с д-р Славчо Близнаков и д-р Венцислав Грозев можете да чуете в звуковия файл.