Любен Панов очерта като най-голям проблем пред гражданските организации у нас областта на финансовата устойчивост или как те да осигурят дългосрочно постигане на техните мисии, като посочи, че един от начините за това е развитието на филантропията и дарителството, както и държавна политика в подкрепа на гражданските организации.
След изтичането на срока на авангардната при приемането ѝ стратегия обаче няма никакви сигнали държавата да има желание и идеи да приеме нова стратегия или да актуализира тази, а един такъв документ задава общата посока и политика на държавата спрямо гражданските организации, заяви Панов.
В коментар на въпроса защо хората остават с впечатление, че много НПО партнират, а не коригират поведението на институциите, Любен Панов посочи:
Има много критично настроени организации, хора, които които публично заявяват критиките си срещу определени държавни политики, но се слагат етикети – "Откъде взимате парите си? От чужбина. Значи сте чуждестранни агенти, соросоиди и други такива".
Държавната политика е само един елемент от развитието на НПО. Самите организации трябва да са много по-активни и да привличат повече съмишленици, членове и доброволци.
Трябва да се инвестира и в гражданското образование, убеден е Любен Панов:
Младите хора да разбират каква е ролята на гражданския сектор, защо е важно да има организации, които невинаги се съгласяват с държавата, много често я критикуват и не са част от нея… каква е тяхната роля и ползата от тях.Цялото интервю на Борислава Борисова с Любен Панов чуйте в звуковия файл.