Милостта към езика не е свързана само с почтителното и внимателно отношение към нашия собствен език, не е някаква сантиментална милост, а означава да се опитваш да изказваш правилно ясни мисли. Това е изискване към мисленето.
Фразата не беше мислена като заглавие, тя дойде като поанта на едно стихотворение, но без колебание се превърна в заглавие, спомни си още Кацарска. Тя призна, че пише изключително малко, а първият й опит в поезията е отпреди 25 години:
Никога не ми е било амбиция и драма. Като ще сме милостиви към езика, добре е да не го насилваме.
Корицата прилича на тетрадка, върху нея преобладава белотата, а цветовете се появяват при разгръщането й. Художник на изданието е Яна Левиева. Боряна Кацарска допълни:
Казах й, че подвеждащата хладина и обраност не бива да подлъгва, че е добре да се види още нещо под тази обрана форма. Тя го направи изключително прецизно.
Боряна Кацарска има памет за езика на предците си (биологични или литературни), но и когато се обръща към стиховете на други автори, с които усеща „родство по избор“, нейните стихове говорят на свой език и с особено внимание към поетическата форма, това казва Иван Цанев за Боряна Кацарска.
Цялото интервю с Боряна Кацарска чуйте в звуковия файл.