Хората от трети страни, влезли в страната, понякога са задържани за продължително време в центровете за настаняване от затворен тип и тези центрове са използвани по-скоро като механизъм за регулиране на миграционния поток. Това обясни в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Радостина Павлова от Центъра за правна помощ "Глас в България".
Организацията е направила проучване по въпроса как страната ни се справя с процедурите за задържане на търсещите закрила:
Всеки човек, който влезе в страната и търсещ закрила, включително, макар че тези домове не са за хора, които искат закрила от България, бива задържан там за някакъв период от време, в някои случаи наистина той е къс, но самият факт, че се осъществява това запрещение, което е много сериозно ограничение на правата на един човек, както и много скъпо начинание, да се поддържат тези домове. Издръжката на един човек в такъв дом от затворен тип не е евтина, разбира се. И на трето място, това е един много неудачен и опасен начин да се посрещат хората, които влизат в страната.
Според Радостина Павлова една от причините за това е, че служителите, които издават заповедите за настаняване в центровете, не извършват задължителната индивидуална преценка на всеки случай. Освен това "Гранична полиция" трябва да реши само в рамките на 24 часа какво да прави със съответните хора.
От Центъра за правна помощ предлагат удължаване на срока за преценка на 5 до 7 дни.