Недопустимо е по този начин да се руши имиджът на България и да се слага петно върху целия български спорт, се казва в декларация на ведомството.
Втората проба на лекоталетката потвърди резултата от първата и така тя няма да стартира на 3000 м с препятствия.
Силвия Дънекова и всичките ни олимпийци преминаха обстойно обучение в Националния антидопингов център за актуалните антидопингови правила на Световната антидопингова агенция (WADA) и Международния олимпийски комитет (МОК), се посочва в декларацията.
Атлетката беше тествана от нашата антидопингова организация преди олимпиадата, а след пристигането си в Рио де Жанейро отново даде проба, като резултатите от тези две проверки бяха отрицателни. На 1-ви август на Дънекова бе направен нов тест, който даде положителен резултат за наличието на забранени вещества. Отговорността за субстанциите, които е приемала състезателката, е лично нейна и на лекаря, с когото работи.
До 8-и август на българските спортисти, които ни представляват на олимпийските игри, от нашия антидопингов център са направени 62 уринни и пет кръвни теста. От международните спортни федерации и Международния олимпийски комитет са им взети още 29 проби. Някои от състезателите, които са с възможности за спечелване на отличие в Рио, са подложени на до четири проби в България и на до шест проби от Международните федерации и МОК.
Борбата с употребата на допинг е сред основните приоритети на ММС и ние ще продължим тази битка, като категорично заявяваме, че ще бъдем безкомпромисни към всички, които нарушават правилата на честната игра и чистия спорт, казват още от министерството.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.