Имаме само един фронт, който е от 3 километра. В момента на пожара има около сто огнеборци – от "Противопожарна безопасност и защита на населението", много доброволци, горските стопани и военните формирования. Имаме напредък в овладяването, в момента се обхожда това трасе, за което споменах, което е все още активно, тъй като имаше дъждове в района, но не и на мястото на пожара. Надявам се в рамките на деня да успеем да тушираме и последния пожар.
Предполага се, че палежът е умишлен. Това е основната версия, по която работи полицията:
Все още полицията води разследване, но тук трябва да сме категорични и да кажем, че не става дума за почистване на пасища или къси токови съединения. Пожарите са въникнали много близко един до друг и впоследствие се съединиха..., каза още Дечев.
Подпалването край Изворово също беше умишлено причинено от почистване на ливади със селскостопанска техника. По случая има задържани двама души – арендатор и негов работник.
Създадена е надеждна организация. Има много представители на държавните предприятия, на териториалните поделения на горските стопанства, Регионална дирекция по горите, респективно и пожарните служби. Надяваме се след около няколко часа да постигнем резултати и да локализираме пожара.
Огнената стихия обаче е засегнала огромни площи с борови масиви, които са изгорели. При широколистните гори пожарът е бил дънен и е възможно те да се възстановят. Русев посочи:
70 процента от тези горски територии са иглолистни култури, където пожарът е върхов и дървесината е унищожена. Загубите са безвъзвратни в иглолистните култури.
Предполага се, че пожарът е умишлен, тъй като е тръгнал от няколко места едновременно.
Субсидията за почистените пасища е около 25-30 лв за декар, обобщи пред "Хоризонт" председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов. Според него, асоциацията редовно призовава членовете си да не чистят пасищата в период на засушаване, но и държавата е трябвало да отправя подобни призиви.
Отново в предаването "Преди всички" Николай Маринов, директор на дирекция "Земеделие и регионална политика" в МЗХ, опроверга:
Между 1-ви март и 15-и май се подава заявление за подпомагане и всеки един от земеделските стопани е предварително наясно с изискванията по отношение на тези пасища – че те трябва да са тогава, в момента на подаване на това заявление да са допустими за подпомагане – почистени, а ние, по стар български обичай, като тази притча с Пенка, която преди Великден тръгнала да си почиства къщата... Забележете къде се случват тези неща – обикновено в Хасковско, в Благоевградско, където всяка година имаме тези проблеми. Заявяват, предупреждаваме ги предварително, подписват се, разговаряме, правим срещи с животновъдите, постоянно имаме контакт с тях да не вършат тези неща и в следващия момент ги вършат!
Маринов обеща от 2017 г. групите да проверяват на място, още когато земеделските стопани заявяват площите си за подпомагане.