Още повече на фона на много други ограничения, които централизират власт, което за мен не е добра тенденция. Мисля, че няма никакъв проблем със сегашния таван от 10 000 лв., за да бъде променян.
Сред останалите предложения на финансовото министерство е въвеждането на облекчение от един процент от данъка върху доходите, ако получаваме всичките си пари по банков път и правим поне 80% от разходите си безкасово. Според Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал облекчението няма да помогне на хората:
Няма да има голямо приложение. Малко хора ще се възползват от това данъчно облекчение, подобно на данъчното облекчение за кредитите на младите семейства.
Първият прочит на промените в данъчните закони показва, че кешовите разплащания ще се ограничат до 5000 лв., като в момента са 10 000 лв., както и от догодина всички да са задължени да декларират корпоративния данък единствено и само по електронен път, каза Иванов и допълни:
Промените не са драстични, за разлика от миналата година. Не се предлага въвеждането на нови данъци, не се увеличават данъчни ставки, което би трябвало да е добре за бизнеса и той да не е недоволен, но общият преглед показва, че промените в данъчните закони са в няколко посоки. Първата посока е за хармонизирането на българските данъчни закони с европейското законодателство във връзка с приемането на няколко директиви.
Иванов предупреди, че от догодина ще има поскъпване на по-масовите марки заради промяната на формирането на акциза, а финансистът Любомир Дацов беше категоричен, че начинът, по който ще се промени акцизът върху цигарите, е правилният.
Цялото интервю с Добрин Иванов и Любомир Дацов можете да учете от звуковия файл.