Лицето Толстой не е важно, но зад него има политика и тук е проблемът.
Този тип политическо хулиганство, типичен за Жириновски, присъства там. Нищо ново не е казал. Той казва това, което ние премълчаваме – че България за тези години не си е извоювала респект в Русия. Толстой открехна една истина, която тук не искаме да видим – че в Москва редица политици гледат на купуването на имоти в България като геополитика и срещу това ние нямаме защита, подценяваме опасността, подценяваме рисковете.
В такъв авторитарен режим с проценти на одобрение близки до тези в Съветския съюз няма кой знае каква изненада, посочи Василев, анализирайки изборните резултати в Русия.
Онова, което по думите му си е струвало да се наблюдава, е както броят на гласувалите, така и динамиката в градовете, в които преди време е имало по-голяма съпротива срещу властта. Руските граждани се оттеглят в изолация като не участват в избори, подчерта Василев.
Той допълни, че до 2017 г. се очаква резервният фонд да бъде изчерпан, което ще наложи драстични промени в бюджетирането и 100 години след Октомврийската революция нещата ще бъдат интересни за наблюдение:
Все още има натрупана инерция. Централната банка печата пари, за да се покрият поне номинално нуждите на населението, т.е. да се отложи социалното недоволство, но през 2017 година това няма да бъде възможно.
Русия е с един от най-високите коефициенти в света на разлика между най-богати и най-бедни, а при модела „Путин“ благата от износа на енергийните ресурси отиват директно при олигарсите, изтъкна Илиян Василев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.