Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е 50-а сред 138 държави по конкурентоспособност

Годишните данни на Световния икономически форум показват, че през 2016-а страната ни се придвижва с четири позиции напред - от 54 до 50 място, по отношение на конкурентоспособността сред 138 държави, включени в изследването. Основен партньор на форума при събиране, обработка и представяне на данните за България е Центърът за икономическо развитие.

От 2011 година страната се придвижва от 74 до 50 място. България изпреварва редица страни от Евросъюза - Словения, Румъния, Словакия, Унгария и Хърватска. От държавите, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, по традиция най-добре се представя Естония, а непосредствено след нея е Чехия. В световен мащаб най-конкурентоспособни остават Швейцария, Сингапур и САЩ. Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора, които обхващат цялостното икономическо и социално развитие на страните. Факторите, които влияят в най-голяма степен за доброто позициониране на България коментира Мира Прохазка, директор на Центъра за икономическо развитие:

Технологичната готовност, макроикономическата стабилност, ситуацията на пазара на труда, степента на развитие на бизнеса и промените в иновативността на бизнеса. За съжаление, традиционно България отстъпва в класацията поради незадоволителното състояние на институциите и по него страната заема едва 97 място от 138 страни, макар че има някои малки позитивни промени. Тук е мястото да отбележим, че дори и факторите, които влияят положително на позиционирането на България, когато се слезе на по-ниско ниво на детайлизация и конкретизация на показателите и факторите, се забелязват също и негативни тенденции. По всички фактори има още какво да се желае и да се работи чрез прилагането на целенасочени политики.

Най-негативните оценки са групирани във фактора състояние на институциите:

Няма да изненадаме никого, ако кажем, че най-тежка негативна оценка е за съдебната система и недостатъчната й независимост и по този показател България заема едва 110 място. След това бизнесът оценява като недостатъчно прозрачна правителствената политика - 111 място, и сериозният проблем с корупцията. Категорично бизнесът я поставя на първо място сред пречките за развитие на бизнеса. Тук България е поставена на 87 място и престъпността - много тежка оценка - 118 позиция. Има проблеми с недостатъчната квалификация на работната ръка, неефективната инфраструктура и недостатъчно добре развитата, затруднения достъп до финансиране и тежките тромави процедури за получаване на банков кредит заради високите обезпечения и също, бизнесът е крайно недоволен от недостатъчно ефективната държавна администрация.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени