Струва ми се, че голяма част от участниците в изборния процес пренасят един манталитет на отричане, на неглижиране на правила – нещо, на което са свикнали в ежедневието. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Калин Славов от "Прозрачност без граници" по повод отменените регистрации на политически формации за изборите заради нередовни подписки. Славов изтъкна, че големият процент от нарушенията на миналите избори са били именно организационни проблеми не само при включването в кампанията, но и при преглеждането.
Целта на изборния процес е да даде гаранции, че волята на избирателя ще бъде отчетена в степен, в каквато тя е изразена. На базата на това се гради и легитимността на институциите. Част от техния авторитет се гради на тази легитимност. Тоест, ниският рейтинг на институциите, до голяма степен, е резултат и от начина, по който те са формирани в рамките на тези сложни процеси, които виждаме, че до голяма степен изборната администрация не е в състояние да овладее.
Славов коментира, че организацията на изборите в София може отново да се изправи пред проблеми, не само защото бюлетините ще бъдат броени в "Арена Армеец":
Районната избирателна комисия 23, която е на територията на София, и която ще провежда три вида гласувания – местните, за президент и за референдума, е с много малък състав – от 5 човека, при законова възможност от почти два пъти повече членове. Това за нас представлява индикация, че може би ще се окажем в затруднена ситуация. Затова сме помолили за среща с представители на тази комисия.
Според Славов липсата на т.нар. "Изборен борд", който да обсъжда евентуалните нормативни и други проблеми пред изборния процес, също е отстъпление от добрата практика.
Интервюто на Силвия Великова с Калин Славов можете да чуете от звуковия файл.