Репортаж на Николай Христов за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Седемте турски граждани, за които се твърди, че са привърженици на проповедника Фетхуллах Гюлен, са били върнати на Турция, въз основа на двустранна спогодба за реадмисия от 2014-а година.
От „Гранична полиция“ обявиха, че турските граждани не са поискали закрила в страната ни и отиват да работят в Западна Европа.
Никой от задържаните седем турски граждани по границата ни с Румъния не е поискал закрила или убежище от България. Това обясниха днес от "Гранична полиция", след като медии в южната ни съседка обявиха, че преди дни страната ни е предала на властите в Турция седем привърженици на проповедника Фетхуллах Гюлен. Задържаните турци са били в един камион заедно с двама мигранти от Сирия, които са настанени в един от домовете на Държавната агенция за бежанците. Шофьорът на камиона е арестуван. Заместник-директорът на "Гранична полиция" старши комисар Светослав Манолов:
С изтичането на заповедите за задържане от началника на ГПУ-Русе са им наложени принудителни административни мерки. Принудително отвеждане до границата на страната на лица, които нямат установено влизане по законовия ред.
Общо 72-ма турски граждани сме върнали на Турция от началото на 2016 година, обясниха още от "Гранична полиция".
Светослав Манолов:
Изпълняваме спогодбата за реадмисия с Европейския съюз и Турция от 2014 година, която за турските граждани се изпълнява от 2014 година. Лицата са предадени на 15-и през КПП "Капитан Андреево" на турските власти.
На турските граждани е осигурен преводач, с помощта на когото са проведени разпитите. Никой от тях не е казал, че е привърженик на Фетхуллах Гюлен. Обяснили са, че отиват да работят в Западна Европа.
Към момента от "Гранична полиция" не знаят дали на предаването на седемте турски граждани са присъствали представители на неправителствени организации и омбудсманът, какъвто е редът.
Омбудсманът Мая Манолова не е била информирана от МВР за експулсирането на 7-те турски граждани от България. Това е законово задължение на ведомството с цел наблюдение на процедурата - обясни Манолова:
Макар МВР да е имало очевидно основания да издаде подобни заповеди, към тяхното изпълнение не би следвало да се пристъпва незабавно, тъй като това е в противоречие с норми на международното право и с Българската конституция и Закона за чужденците. Във всички тези актове е казано, че в случаи, в които има опасност от нечовешко и унизително отношение, от подлагане на изтезания на даден гражданин, той не се експулсира в съответната държава, а преценката за това, ако не е могла да бъде направена от служби "Миграция", е нормално да се направи от българския съд.