Европейският съюз все още не е достигнал до окончателно споразумение относно сделката за свободна търговия с Канада, но преговорите са в ход, заявиха в петък висши служители на ЕС, съобщава финансовата агенция Market news international.
Говорейки по време на пресконференция в края на Европейския съвет в Брюксел, неговият председател Доналд Туск потвърди, че все още не е постигнато споразумение, но преговорите между отделните страни - членки на Европейския съюз продължават.
Европейски представители се надяваха да подпишат споразумението за свободна търговия с Канада по време на заседанието на Европейския Съвет тази седмица, но одобрението на Всестранното икономическо и търговско споразумение (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA) между ЕС и Канада беше възпрепятствано с оглед на възражения от регионалния парламент на белгийската област Валония.
Въпреки, че всичките държавни глави на 28-те страни - членки на ЕС са готови да подпишат сделката, белгийските официални власти трябва да получа подкрепа от своите регионални парламенти, преди да могат да се ангажират с одобрение на споразумението.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също изрази надежда, че сделка за CETA може да бъде постигната "в рамките на дни" и заяви, че е учуден, че ЕС не може да постигне търговското споразумение с Канада.
Надявам се, че ще можем да видим споразумение, договорено с нашите приятели от Валония, в рамките на няколко дни, тъй като смятам, че това споразумение CETA е най-доброто, което успяхме да договорим към днешна дата, посочи Юнкер. Аз съм удивен, че успяхме да постигнем споразумение с виетнамците, а все още се опитваме да постигнем споразумение с Канада, добави той.
Според официални представители на белгийския регион Валония, CETA е заплаха за земеделските производители и за стандартите на благосъстояние.
Регионалният премиер на Валония - Пол Магнет ще проведе по-късно в петък допълнителни разговори с канадския министър за международна търговия - Кристия Фрийленд, тъй като всички преговарящи страни се опитват да намерят начин да се прекъсне патовата ситуация.
Въпреки че правителствените ръководители на ЕС се надяваха сделката с Канада да се финализира в петък преди планираната за 27-и октомври официална церемония по подписването на CETA, Жан-Клод Юнкер заяви, че няма краен срок, в който трябва да се постигне споразумението.