Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ат. Тасев: Споразумението за "Белене" е индикатор за затопляне на българо-руските енергийни отношения

Проектът може да бъде съчетан с друг – за износ на електроенергията в Централна Европа

Снимка: БГНЕС

Руската енергийна дипломация е многоходова и знакова. Не виждам по-добър знак от това да бъдат опростени, по данните, които изнесе министър Петкова, около 90 млн. лева. Това за НЕК е един доста сериозен жест. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който оцени като "много по-значимо", че министър Горанов и представителят на "Росатом" са подписали споразумение, с което и двете страни се отказват от по-нататъшни финансови претенции.

Разбирате каква опасност съществуваше при това спечелено дело, каквато е обичайната практика при по-малък размер спечелено дело, да се предяви претенция, която значително надвишава досегашната и да се използва прецедента на положителното решение, за да бъде осъдена вторично българската страна.

Съчетаването на двете събития е индикатор, че вече има процес на затопляне на българо-руските енергийни отношения, убеден е Тасев, който оцени високо усилията и на българската работна група по казуса "Белене". Според Тасев, след като страната ни е поела ангажимент да изплати цялата сума в определен срок, това вероятно означава, че вероятно има гаранции, че ЕК ще позволи отпускането на средствата към НЕК.

В противен случай цялата тази игра няма никаква стойност. Така че аз съм по-скоро за това, че може би вече има решение от страна на ЕК, но то не е огласено. Очаквам добри новини и от Европа.

Според експерта сега пред проекта остават три варианта, от които най-добрият е продължаване на проекта с чуждестранен стратегически инвеститор.

Министър Петкова потвърди, че има двама доста сериозни инвеститори. Аз мисля, че след изборите, за да не се помрачи политически цялата тази новина, ще има доста сериозно развитие именно в тази посока.

Досега пред проекта е имало два сериозни проблема – финансирането и балансирането на една бъдеща централа в сегашното състояние на енергийната система, без това да се отрази на реализацията на енергията.

Сега излиза на преден план една правотокова връзка през Сърбия, Черна гора и Италия към централноевропейския енергиен пазар, който е на значително по-висока цена. Ако разглеждаме в съчетание двата проекта – продължаване на строителството на "Белене", при което ще имаме чуждестранен инвеститор, с руски ядрен остров плюс оборудване на друга световноизвестна компания на неядрения остров и този проект за износ на електроенергията всъщност виждаме, че се създават реални предпоставки, икономически, за да може този проект да има място в електроенергийната система.

Интервюто на Петър Волгин с проф. Атанас Тасев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени