Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Редица издания тази сутрин отразяват интервюта на директора на дирекция в Центъра за градска мобилност Методи Андреев пред БНР, извеждайки акцента за намалелите с 13% гратисчии в столичния градски транспорт.

От юни до септември контрольори са санкционирали 12 193 души, докато за същия период миналата година глобените са били над 14 000. От транспортното дружество все още не са сигурни дали причината за спада на гратисчиите са по-солените глоби, които бяха въведени през юни. Тогава санкцията за пътник без билет скочи от 20 на 40 лв., а актът за неплащането й – от 100 на 200 лв, отбелязва ТРУД.

От юни до септември с 40% са спаднали продажбите на еднократни билети, а издаването на абонаментни пластики се е покачило рязко. За 4-те месеца са издадени с 50% повече карти на преференциални цени спрямо същия период м.г., а за редовните карти това увеличение е двойно.

За учител вече ще се следва и онлайн, информира СТАНДАРТ. Професионална квалификация „учител” вече ще може да се получи и с дистанционно обучение, предвиждат промени в наредбата за държавните изисквания за придобиване на тази професия. Липсата на достатъчно учители е причина да се позволи на висшисти без педагогически профил да изкарат онлайн необходимите курсове.

Източна Европа иска еднакви стандарти за храните в целия ЕС, пише СЕГА, позовавайки се на електронното издание "Политико". В момента жителите на западните държави консумират по-висококачествени продукти, отколкото населението на останалите страни. Словакия и Чехия с "мълчаливата подкрепа" на България, Хърватия и Естония настояват да се сложи край на практиката големите хранителни компании и супермаркетите да продават по-нискокачествени стоки в бившите комунистически държави.

Пакетирани храни, продавани в Германия и Чехия, например на външен вид изглеждат еднакво, но съдържанието им се различава - продуктът в Чехия често е с по-ниско качество. От хранителната индустрия твърдят, че различията в съставките на някои продукти се дължат на особеностите на националните вкусове в държавите-членки на ЕС.

Виж повече

50 наши фалшификатори заливат Европа с антики менте, извежда като водеща тема МОНИТОР. Изкусните майстори обаче не попадат под ударите на закона, тъй като у нас все още не е нелегално да се правят копия на такива предмети. Най-много фалшификати се изнасяли за Германия и Австрия, където ежеседмично се организирали аукциони за подобни вещи. Според статистиката от международните служби 80% от монетите, че дори и съкровищата, които са с български произход, по търговете са менте. Най-често били засичани монети с лика на Александър Македонски, Филип II, Филип III. Т.нар. стартери се продавали за по около 2000 евро. Много малка част от тях обаче били автентични. Повечето били дело на изкусните фалшификатори.

Най-добрите фалшификатори у нас са 10. Общата бройка на всички обаче е около 50. Една част от тях се занимават само с монети, други с керамики, трети с бронзови, сребърни и златни фигурки. Те са популярни в цял свят. Крият се зад различни имена и псевдоними и винаги работят чрез посредници, обясниха разследващи. Преди година те засекли дори и опит да бъде продадено златно тракийско съкровище за 200 хил. евро. Според оперативната информация то е било направено някъде около Хасково. От там бил и дилърът.

Виж повече

Иън Гилън два дни репетира със Софийската филхармония, разкрива 24 ЧАСА. Роклегендата стартира турне в Източна Европа, чието начало поставя в нашата страна. Концертът му е утре, 4 ноември, в Зала 1 на НДК. Английската звезда ще представи някои от най-големите хитове на „Дийп Пърпъл”, но с нов аранжимент.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени