Европейските пазари на акции се колебаят около техните вчерашни нива на затваряне, тъй като инвеститорите очакват показанията на президента на Фед Джанет Йелън пред финансовата комисия на Конгреса на САЩ (от 17:00 ч.) и стенограмата от последното заседание на ЕЦБ (от 14:30 ч.).
На срещата си през октомври ЕЦБ остава без промяна настоящата си парична и лихвена политика, но инвеститорите се надяват стенограмата от това последно заседание да даде някакви индикации, дали през декември Централната банка ще направи промяна в програмата си за "количествени улеснения" (дали няма да удължи нейния срок, който по план трябва да приключи през март 2017 година).
По-голям интерес обаче ще представляват показанията на шефа на Фед Йелън, тъй като това ще представлява нейното първо появяване пред финансовата комисия на Конгреса след изненадващата победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ на 8-и ноември. Внимателно ще се следи, дали г-жа Йелън ще оправдае нарасналите инвеститорски очаквания за по-агресивна политика на повишаване на американските лихви по време на управленския мандат на Тръмп.
Участниците на финансовите пазари оценяват вероятността за вдигане на федералната фондова лихва през декември на цели 94%. Мнозина от тях вече дори залагат на още две до четири повишения на лихвените ставки през следващата година в зависимост от това, дали новият президент на САЩ ще започне да осъществява обещанията, направени по време на предизборната кампания. Тръмп се ангажира с големи по размер държавни разходи за подобряване на инфраструктурата, както и с намаляване на данъците, за да ускори икономическия растеж, което обаче би довело и до доста по-солиден ръст на инфлацията спрямо настоящите прогнози на Федералния резерв.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,12%, след като приключи вчерашната търговия с понижение от 0,2 на сто.
Най-солидно понижение през днешната търговия бележат банковите акции, парирайки част от добрите печалби, реализирани в дните след избирането на Тръмп на фона на очаквания, че неговата администрация ще разхлаби регулаторните правила във финансовата индустрия.
Общият Stoxx Europe 600 Banks index се понижава с 0,5%, като акциите на Deutsche Bank падат с 1,54%, а на Creditt Suisse AG – с 1,11%.
В същото време нарастват акциите на миннодобивните компании, следвайки по-високите цени на цветните метали в резултат на известно ограничаване на доларовите печалби на валутния пазар и негово предпазливо отстъпление от вчерашния 13-годишен връх спрямо останалите шест основни валути. Акциите на Anglo American PLC нарастват с 1,37%, а на BHP Billiton PLC – с 1,15%.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,1%, а френският индекс CAC се повишава с 0,2%. По-солиден спад от над 1% регистрира индексът MIB на борсата в Милано с оглед на нарастващи опасения, че италианският премиер Ренци ще подаде оставка при провал на насрочения за 4-ти декември референдум за промяна на италианската конституция. Според последни проучвания на общественото мнение, едва 35% от италианците ще подкрепят конституционните промени срещу 40%, които ще гласуват против тях.
Британският фондов индекс FTSE100 парира първоначалното си понижение и вече нараства с 0,26% благодарение на изненадващо силни данни за продажбите на дребно във Великобритания през октомври. Най-солидният ръст на продажбите от 14 години насам се отразява позитивно на акциите на компаниите от сектора търговия на дребно, като акциите на Next PLC се повишават с 1,47%, на Marks & Spencer Group PLC – с 1% и на Sainsbury – с 0,8%.