Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Лекари от различни специалности участват в националната конференция "Спешни състояния в детска възраст", организирана от Клиниката по детска анестезиология и интензивно лечение към "Пирогов" и Дружеството по спешна медицина. Целта на форума е да се подобри нивото на обслужване на най-малките пациенти. Пред "Хоризонт" проф. Надежда Гаврилова от "Пирогов" обясни, че конференцията поставя началото на нов тип работни срещи с акценти върху практическите занимания. Провеждат се уъркшопи с многократна повтаряемост, за да могат да се включат повече участници.
Реформата в спешната помощ е абсолютно наложителна. В България нямаме твърди стандарти за най-спешно, по-малко спешно и планово, подчерта още проф. Гаврилова. Тя отбеляза още, че често през медиите спешните медици биват атакувани, когато са забавили прегледа на едно или друго дете, чието състояние е било по-малко спешно от това на друго.
Относно новата техника, с която ще разполагат реаномобилите за измерване на физически показатели на дете в спешно състояние, проф. Надежда Гаврилова посочи, че в ситуация на стрес, когато спешният медик работи с едно дете, е добре да не мисли и изчислява дози. Биометричната скала е технология отпреди 25 години и дава на лекарите индикации за дозите на спешните медикаменти и размерите на медицинските консумативи.
Много е важно спешният медик да е много добре подготвен, за да не се окаже детето на място, където да не може да му бъде оказана помощ, за да реферира детето на най-подходящото място, където да му бъде оказана мултидисциплинарна помощ, допълни проф. Гаврилова.