Европейските фондови индекси нарастват за трета поредна сесия на търговия благодарение на солиден ръст на банковите акции на фона на подновени надежди за държавна подкрепа за закъсалите италиански кредитори и на скок на акциите на Credit Suisse, след като голямата швейцарска банка обяви извънредни мерки на икономии за повече от 1 млрд. швейцарски франка.
Акциите на най-проблемната италианска банка - Banca Monte dei Paschi Siena SpA нарастват с близо 9% след информации, че правителството е готово да инжектира средства и да поеме контролния пакет от акции за 2 млрд. евро в проблемната кредитна институция, въпреки че на този етап от банката и от министерството на финансите отказаха коментар.
В същото време в-к "La Stampa" съобщи, че правителството обмисля да поиска от Европейския стабилизационен механизъм (спасителния фонд ESM на еврозоната) заем за 15 млрд. евро, чрез който да бъде рекапитализиран болния банков сектор на страната. Според изданието тези средства ще бъде използвани не само за спасяването на Banca Monte dei Paschi Siena, но и на други закъсали кредитни институции като Banca Popolare di Vicenza, Veneto Banca SpA и Banca Carige SpA.
Това допринесе за продължаващ подем на целия италиански банков индекс с 3,76% след негово вчерашно възходящо рали от цели 9 на сто, като днес акциите на най-големият кредитор на Апенините UniCredit SpaA се повишават с 5,2%.Солиден ръст от 7,83% бележат и акциите на Credit Suisse Group AG, след като швейцарската банка обяви допълнително съкращаване на разходите с над 1 млрд. швейцарски франка.
Всички това спомага за днешен скок с 2,1% на Stoxx Europe 600 Banks index към най-високо ниво от януари насам, като акциите на немската банка Commerzbank, на френската BNP Paribas и на британските Barclays и Lloyds Banking Group поскъпват с между 1- и 3-процентни пункта.
Общият Stoxx Europe 600 индекс нараства за трета поредна сесия на търговия, повишавайки се днес с 0,76% към 347,62 пункта - най-високо негово ниво от 22-ри септември.
Добър подем отчита и минно-добивния и индустриален сектор, като индексът STOXX Europe Basic Resources се повишава с 1,8%, достигайки най-висок връх от средата на 2015-а година насам. Акциите на Rio Tinto PLC нарастват с 5,49%, след като банката Credit Suisse повиши своята оценка за индустриалния гигант, докато акциите на Glencore PLC нарастват с 2,27%, а на BHP Billiton PLC - с 1,83%.
Немският фондов индекс DAX се повишава с 1,52% към едногодишен връх въпреки по-слаби от очакваното данни за индустриалното производство във водещата европейска икономика през октомври. Френският индекс CAC40 покачва с 0,96% към 11-месечен връх, а италианският индекс MIB - с 1,22% към 6-месечен връх.
Подкрепа за инвеститорския риск-апетит на европейските борси оказват и очакванията, че на утрешното си заседание ЕЦБ може да обяви удължаване на срока на действие на програмата за "количествени улеснения" с нови 6 месеца след нейния край през март 2017-а година.
Британският фондов индекс FTSE100 също бележи солиден растеж от 1,5 на сто благодарение на доброто представяне на акциите от минно-добивния сектор и след ръст с 2 на сто на акциите на Royal Dutch Shell PLC поради информация, че петролната компания ще започне да разработва голямо петролно находище в Иран. Подобно на инвеститорите на борсата във Франкфурт, участниците на лондонския пазар също игнорират изненадващо слаби данни за октомврийското индустриално производство в Обединеното кралство.