Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
При пропорционалния избор се молиш на председателя на партията да те направи водач на листата. При мажоритарния избор се молиш на избирателя да те избере. Това е основната разлика – на кого се молиш. Така лидерът на партия "Нормална държава" Георги Кадиев мотивира в интервю за "Хоризонт" внасянето на законопроекта на омбудсмана Мая Манолова за изменения в Изборния кодекс след проведения референдум. Кадиев внася законопроекта в оригиналния му вариант, както е разработен от екипа на омбудсмана, без допълнения и поправки:
Внесох законопроекта, защото т.нар. "системни партии" нямат желание да го разглеждат и е унизително българският парламент да се скрие и да се прави, че няма такъв референдум. Дали ни харесва или не ни харесва как са гласували няма значение.
Политиците трябва да са готови да разглеждат и законопроекти, които не им харесват, допълни Кадиев. Според него единствената логика да се направи опит за удължаване на живота на този парламент е да се разгледат именно промените в избирателната система:
Няма панацея. Всяка система има слабости. Нежеланието идва от личния интерес да няма мажоритарни избори, защото всеки се е наместил в някаква листа. Ако човек се е вкопчил в мандата си, тогава той не иска мажоритарен вот.
Съзнавам всички недостатъци на мажоритарния вот, но осъзнавам и това, че сегашната система не работи. Разбирам риска за малките партии, но в „Младост“ показахме как дори малка партия с добър кандидат и добра кауза може да бие всички големи партии.
Има го и рискът някой местен феодал, държейки пет-шест хиляди гласа, наистина да може да влезе в парламента, но изкривявания при всяка една система има, убеден е Георги Кадиев:
Всъщност този референдум дори за мен не е толкова много за или против мажоритарна или пропорционална система, а да се вслушват ли политиците в гласа на гласоподавателя или не.
Идния вторник се надявам законопроектът да бъде в правната комисия, уточни Кадиев.
Относно хода на реформаторите да вземат последния президентски мандат в опит за съставяне на кабинет, той определи като нелепо 13 народни представители, половината от които не искат мандата, да се опитват да съставят правителство.